A A A

Zabawy ruchowe

 

Ruch jest przejawem życia, towarzyszy człowiekowi od chwili urodzin. Jest czynnikiem kształtującym organizm człowieka i jego funkcje. Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna u dzieci, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, wzmacniania i doskonalenia. Występujący u dzieci ,,głód ruchu" jest wyrazem podświadomej chęci zaspakajania tej potrzeby zapewnienia niezbędnego czynnika stymulującego rozwój. Dlatego aktywność powinna być rozwijana już od najmłodszych lat. Ograniczenie aktywności ruchowej jest zdecydowanie niekorzystne, gdyż opóźnia rozwój dziecka.

Dzieci coraz więcej przesiadują przed telewizorami i komputerami co na bardzo duży na rozwój fizyczny dziecka, ale również na rozwój psychiczny i społeczny w późniejszym jego życiu.
Rozwijanie motoryki dużej poprzez wspólne zabawy i aktywność fizyczną to sama przyjemność i cudownie spędzony czas rodziców z dziećmi. Motoryka duża to czynności, które angażują całe ciało i zmuszają je do aktywności. Duża motoryka to najzwyklejsza aktywność ruchowa, która uruchamia wszystkie partie naszego ciała. Doskonałymi ćwiczeniami motoryki dużej są jazda na rowerze, na rolkach lub hulajnodze, skakanie na skakance, turlanie się po dywanie lub po trawie, pływanie, bieganie. To również przeskakiwanie przez przeszkody, wspinanie się po drabinkach na placu zabaw itp.

Poniżej znajdą Państwo propozycje zabaw ruchowych:

- Chodzenie po krawężniku,

- Chodzenie z zamkniętymi oczami.

- Chodzenie z woreczkiem na głowie.

- Bieganie i natychmiastowa zmiana kierunku biegu na nasz sygnał.

- Korzystanie ze ścianek wspinaczkowych i drabinek na placach zabaw

- Jazda na rowerze, biegówce, hulajnodze, lub deskorolce (dla starszych dzieci).

- Kozłowanie piłką.

- Kopanie i wszelkie zabawy z piłką do grania.

- Gimnastyka na dużej dmuchanej piłce.

- Rzucanie piłką do celu np kosz na zabawki.

- Podrzucanie piłki do góry i łapanie w dwie ręce.

- Naśladowanie zwierząt: np. na hasło „skaczące małpki”, „skaczący zajączek”.

- Pokonywanie toru przeszkód, przeskakiwanie przeszkody.

- Gry i zabawy z piłką lub kilkoma piłkami.

- Gry w lotki, rzutki,  badmgtona.